Шкода розлучатися з випічкою, що пригоріла. Торт або пиріг нагадує незрозумілу темну масу, та ще й випромінює неприємні запахи. Зневірятися не варто.
Нехай корж трохи охолоне, тоді горілу поверхню можна буде акуратно “зачистити” металевим ситечком чи ножем. А поверхня потім покривається кремом, шоколадом, вершками, варенням. Використовуйте будь-яку начинку в залежності від рецепту.
Не так складно впоратися з розвареними макаронними виробами. Не вийшла страва! Що ж, візьміть переварену масу та відправте її на сковороду. Після обсмажування в рослинній олії макарони можна подавати до столу як гарнір або окрему страву.
Часто доводиться відварювати овочі для салатів чи інших страв. Але випадково можна їх переварити. Куди подіти такі коренеплоди? Правильно, швидко переглянути домашнє меню та приготувати з них запіканку.
Туди чудово підійдуть баклажани, м’яка морква, кабачки та інші овочі. Просто складіть їх у форму, залийте вершками, засипте сиром і відправляйте в духовку. Новий кулінарний шедевр готовий.
Більшість господинь вважає, що чим довше вариться м’ясо, тим воно ніжніше і м’якше. Це помилка. Легко переварити продукт і на виході одержати неїстівні сухі шматки. Якщо готувати ніжний соус немає часу, доведеться реанімувати готове м’ясо. Для цього наріжте його на шматочки, укладіть в тарілку, засипте цибулькою і перемішайте з нарізаними томатами. Туди ж потрібно додати лимонний сік, олію та оцет.
Найбільше шкода пересолених страв. Кухарі радять у каструлю або сковорідку на кілька хвилин закинути очищену та розрізану картоплю.
Коренеплід добре вбирає зайву сіль. Якщо йдеться про м’ясо, то тут на допомогу прийдуть помідори. Нарізані овочі киньте до теплого місця. Надлишки приправи “підуть” саме туди. Смачного!